شبکه Workgroup و Domain چیست؟

برای ایجاد شبکه سازی Peer-to-Peer همه رایانه ها از یک شبکه یکسان اترنت استفاده می کنند. دستگاه ها به عنوان جفت یکدیگر در نظر گرفته می شوند و باید حسب مورد به یک هاب، سوئیچ یا روتر متصل شوند. شبکه workgroup به عنوان ساده ترین روش دسته بندی در شبکه های ویندوز محسوب می شود که به کمک آن می توان منابع مختلف را به صورت P2P به اشتراک گذاشت. در این بلاگ به شبکه سازی workgroup، نحوه عملکرد آن و تفاوت های این شبکه با domain و معرفی تجهیزات شبکه خواهیم پرداخت.

روتر چیست؟

روتر چیست؟

به زبان ساده، یک روتر دستگاهی است که بسته‌های داده‌ای دستگاه‌های موجود در شبکه را به مقصد مناسب رسانده و با این کار آن‌ها را به اینترنت متصل می‌کند. این داده‌ها می‌توانند بین چند دستگاه در شبکه باشند یا از دستگاهی به سمت اینترنت فرستاده شوند.
سوئیچ چیست ؟

سوئیچ چیست ؟

سوئیچ شبکه، دستگاهی است که کامپیوترهای موجود در یک شبکه محلی یا به اصطلاح Local را به یکدیگر متصل می کند. که در این حالت به آن Local Area Network (LAN) گفته می شود. سوئیچ های مدیریتی قابلیت کانفیگ بیشتری نسبت به معمولی ها دارند.
مودم چیست؟

مودم چیست؟

مودم خلاصه ‌ای از دو کلمه ‌ی Modulator/Demodulator بوده که سه حرف ابتدایی هر کدام را گرفته و کلمه MoDem را تشکیل داده و یک دستگاه سخت افزاری است که وظیفه ‌اش تبدیل سیگنال‌ های دیجیتال به آنالوگ و بالعکس است.
امروزه تکنولوژی فیبر نوری در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برقراری ارتباط اینترنتی و تلفنی ، ایجاد شبکه های کامپیوتری ، آندوسکوپی بدن در علم پزشکی و توسعه تجهیزات نظامی ، تنها بخشی از کاربرد های فیبر نوری است. در فیبر نوری داده ها توسط نور لیزر با فرکانس خاصی منتشر گردیده و با انکسار مختلف در طول کابل فیبرنوری پیمایش مینمایند.

هاب شبکه، نقطه اتصال مشترک بین دستگاه‌ها یا اصطلاحا گره‌های موجود در یک شبکه محلی است. زمانی که هاب در یکی از پورت‌های خود سیگنالی دریافت می‌کند ، آن سیگنال را تکثیر و به همه دیگر پورت‌ ها باز می‌ فرستد تا سیگنال نهایتا به گره مقصد برسد. تکثیر و ارسال هر سیگنال به تمام دیگر پورت‌ها ترافیک زیادی ایجاد می‌کند و از نظر امنیتی نیز خطرآفرین است.

با استفاده از کابل LAN شما به راحتی می ‌توانید چندین کامپیوتر را به هم متصل کنید و اطلاعات و منابع لازم را به یکدیگر انتقال دهید. با استفاده از LAN هم می‌ توان اینترنت را از طریق مودم و روتر انتقال داد. در زمانی که شرکت شما دو یا سه ساختمان است می‌توان برای برقراری اتصال بین کامپیوتر های موجود از کابل LAN استفاده کرد.


MikroTik یک سرور مبتنی بر کرنل لینوکس است که بر روی یک کامپیوتر معمولی قابل نصب و سرویس دهی به صورت کاملا پایدار می باشد در واقع میکروتیک یک شرکت در کشور LATVIA یک کشور نسبتا کوچک در اروپای شرقی است که در سال در سال 1995 کار خود را با فروش روتر های وایرلس شروع و در پی توسعه کار خود سیستم عاملی را تحت عنوان MikroTik Router OS ارائه کرد. خوب حالا این سوال پیش میاید که Router OS چست؟  Router OS یک سیستم عامل بر پایه لینوکس است که می تواند بر روی سیستم های معمولی نصب شود و دارای قابلیت های خوبی مانند VPN ، Firewall ،  QOS،  Hotspot و Wireless می باشد. برای استفاده از این سیستم عامل ،  نرم افزاری به نام winbox  وجود  دارد که یک رابط گرافیکی  برای این  سیستم عامل است

سرور میکروتیک به سرور هایی میگویند که از سیستم عامل MikroTik RouterOS  در مجازی سازی استفاده میکنند. سرور های مجازی میکروتیک یکی از بهترین و پرمصرف ترین سرویس ها میباشد.  این سرور مجازی تقریبا توانایی های نرم افزاری MikroTik  Router BOARD   ها را دارد. سرور میکروتیک به تدریج توسعه یافت و تا امروز امکانات بسیار زیادی به آن اضافه شده که همین امر باعث شد تا متخصصان شبکه اکثر نیاز های خود را به مسیر یابی یا دیوارآتش در شبکه را با میکروتیک برطرف کنند . یکی از ویژگی های MikroTik پایداری آن می باشد. میکروتیک همانند یک روتر قوی از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نیاز به هیچ گونه login یا استارت کردن هر نوع سرویس بر خوردار است. علاوه بر دسترسی محلی می توان MikroTik را به وسیله Telnet و SSH و Web server  داخلی آن و رابط ویندوزی  ارائه شده به همراه  MikroTik  ­ به نام  Winbox  تنظیم کرد. دیگر قابلیت قابل توجه MikroTik  سرعت نصب و سرعت تنظیمات آن است.  MikroTik درعرض چند دقیقه نصب و براحتی تنظیم می شود و این قابلیت در آن وجود دارد که بتوان تنظیمات آن را Import و Export کرد. در ضمن این رو هم اشاره میکنم که مهم ترین نقطه  قوت سرور  میکروتیک  ­به  صرفه  بودن  آن نسبت  به نمونه  های  مشابه  سخت  افزاری است.
از عمومی ترین تجهیزات زیر ساخت شبکه های کامپیوتری ، رک ها می باشند  رک محفظه فلزی است که جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند کابل ، سوئیچ ، پچ پنل ، سرور ،تجهیزات مخابراتی، ups  و … مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه با توسعه فناوری اطلاعات، تقریبا برقراری اتصالات درون شبکه ای بدون سیم امکان پذیر است. با این حال برای بهره گیری از اینترنت پایدار و با سرعت بیشتر، به یک شبکه سیمی نیاز خواهید داشت. با اتصال تعداد زیادی دستگاه به سرور، این شبکه سیمی به مدیریت بیشتری احتیاج پیدا می کند.

ابزارهایی که برای ذخیره سازی در شبکه به کار می رود بر اساس ساختارهای شبکه ای، زیر ساخت های سخت افزاری، سیستم عامل، نرم افزارهای مورد نیاز و کاربردی دسته بندی می شوند. یکی از انواع روش های ذخیره سازی شبکه Network Attached Storage یا NAS نامیده می شود.
در این روش هارد را روی یک سرور که به آن NAS Storage گفته می شود قرار می دهند و سپس هارد ها را در شبکه برای دستگاه های دیگر به اشتراک می گذارند. در داخل این سرور هارد ها بصورت Direct Attached Storage یا به اختصار DAS نامیده می شود و در اصل به TCP/IP متصل می شویم و از آن سرویس می گیریم. استوریج ها به آسانی و با قیمتی مناسب فضای مرکزی، محلی و بسیار در دسترس را برای ذخیره سازی فایل‌ ها و فولدرهای حیاتی برای سازمان ها فراهم می کند. از ویژگی های این نوع روش ذخیره سازی اشتراک گذاری حجم بالای هارد در شبکه می باشد و حجمی برابر ۲۸۰ ترابایت را برای شبکه فراهم می کند. این نوع هارد بصورت اکسترنال  بوده و از مدیریت متمرکز بهره می برد. کارت شبکه تا ۲۰۰۰۰ عدد Concurrent Session می تواند داشته باشد. NAS برای استفاده در سازمان های کوچک و متوسط و Workgroup و استفاده در فایل سرویس و اشتراک فایل مناسب می باشد.


یکی از مفاهیم رایج در علم شبکه اکتیو و پسیو است. معمولا متخصصان شبکه در صحبت های تخصصی بسیار از دو مفهوم  passive  و active   استفاده می کنند.

آیا می دانستید بدون داشتن کارت شبکه نمی توانستید وارد سایت بایا نتورک شوید از زمانی که به اینترنت متصل می شویم که قطعه حیاتی ارتباط ما را با شبکه جهانی اینترنت حفظ می کند. البته تنها وظیفه کارت شبکه اتصال به اینترنت نیست.

فایروال یک دستگاه امنیت شبکه محسوب می‌ شود که نظارتی روی بسته‌ های داخل یا خارج از شبکه و بلوک ها دارد. این دستگاه با توجه به قواعد تنظیم شده، تعیین می‌ کند چه ترافیک مجاز است و چه ترافیکی مجاز نیست. 

توجه : آنتی ویروس های سیستم خودشان قابلیت فایروال رو دارند ولی  به صورت کار حرفه ای نمی توان از آن ها استفاده کرد.

رایانه‌ های شخصی و ایستگاه‌ های کاری موجود در دفاتر کار از طریق LAN به یکدیگر متصل می‌ شوند تا بتوانند منابع خود را به اشتراک بگذارند. این منابع می‌ توانند نرم ‌افزار، سخت‌ افزار و یا داده باشند. LAN شکلی از شبکه‌ های دارای بسته‌ های مشترک (shared packet) و محلی (با فاصله‌ ی محدود) است. که این شبکه ها به منظور برقراری ارتباط میان رایانه‌ ها طراحی شده است.

در شبکه LAN تمامی دستگاه ‌ها هر کدام با یک کابل مجزا به شبکه متصل می شوند. سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های محلی LAN می‌ تواند تا سرعت‌ های 100 ، 1000 مگابیت بر ثانیه و یا بالاتر برسد. بیشینه سرعت به عوامل متعددی از جمله : کارت شبکه دستگاه ‌ها (NIC) ، سوییچ شبکه ، نوع و جنس کابل ، پچ پنل ، سوکت  و … بستگی دارد.

نقطه‌ ی تمایز شبکه های محلی با شبکه های MAN و WAN در واسطه ‌ی ارسال و توپولوژی آن ‌ها نهفته است. در کل یک شبکه‌ ی محلی مشخص تنها می‌ تواند از یک نوع واسطه ‌ی ارسال داده استفاده کند .

از پرکاربرد ترین توپولوژی‌ ها می‌ توان به توپولوژی گذرگاهی ، حلقه‌ ای و ستاره ‌ای اشاره کرد.نقطه‌ ی تمایز شبکه های محلی با شبکه های MAN و WAN در واسطه‌ ی ارسال و توپولوژی آن‌ ها نهفته است. درکل یک شبکه ‌ی محلی مشخص تنها می‌ تواند از یک نوع واسطه ‌ی ارسال داده استفاده کند. از پرکاربرد ترین توپولوژی‌ ها می‌ توان  به توپولوژی  گذرگاهی، حلقه‌ ای و ستاره‌ ای اشاره کرد.

سرورها معمولا راس ارتباطی در شبکه هستند . از سرورها  معمولا برای  کنترل ،  مدیریت ، میزبانی و …  استفاده  می شود.  در این   مطلب   سرور از جهت   میزبانی  وب   مورد   بررسی   قرار  خواهد  گرفت . اینکه  سرور چیست  و علاوه بر   کاربردهای   دیگر  چه   کاربردی  در میزبانی  وب  دارد.  در میزبانی وب، سرورها معمولا به دو مدل سرور اختصاصی و سرور مجازی هستند که بصورت  مشروح در مورد  آنها صحبت خواهیم کرد. لطفا در ادامه مطلب با گروه بایا نتورک همراه ما باشید.

در بحث میزبانی وب  ، سرور معمولا یک  کامپیوتر  قدرتمند  به لحاظ  سخت افزاری  است که بواسطه یکسری ملزومات قادر است  یک یا چندین  سایت را  میزبانی  نماید. این سرورها معمولا در مکانی به نام دیتاسنتر نگهداری می شوند. سرور  در شبکه  دیتاسنتر  به اینترنت بسیار پایدار و سریع وصل می شود تا بتواند کارایی مناسبی داشته باشد. همچنین آی پی اختصاصی بر روی آن ست می شود تا در دسترس عموم در سطح اینترنت باشد . پس از اینکار معمولا اقدامات  مورد  نیاز دیگر نظیر نصب سیستم عامل ، پیکربندی و … بصورت   Remote و از راه دور قابل  انجام  خواهد  بود. اگر سرور بصورت کلی و واحد در اختیار گرفته شود به  آن سرور اختصاصی و  اگر سرور  مورد نظر با ابزارهای نرم افزاری خاصی به چند بخش  تقسیم شود  هر بخش  از آن را  سرور  مجازی  می گویند.  در واقع سرور مجازی بصورت نرم افزاری از سرور اختصاصی گرفته می شود.

به طور خلاصه ، VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی  انتقال  صدا روی  بستر شبکه است که امکان برقراری تماس های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می آورد.

تا 30 سال پیش  واژه ای به  نام  اینترنت  وجود  نداشت و ارتباط محاوره  ای تنها  از طریق شبکه عمومی  تلفن امکان پذیر بود. همچنین ارسال داده به ویژه در فواصل دور هزینه ی بسیاری به دنبال داشت؛ اما در طی چند سال گذشته شاهد پدیده هایی جذاب بوده‌ایم ؛ گسترش رایانه‌  های شخصی،فناوری‌ های جدید ارتباطی همچون تلفن های سلولی و بالاخره شبکه گسترده اینترنت.

صوت  یا  صدای  انسان   سیگنالی آنالوگ است .  بنابراین در مبدأ  از یک مبدل سیگنال آنالوگ  به دیجیتال ، استفاده می شود . با توجه به اینکه  صوت  می‌ بایست  جهت انتقال از طریق شبکه IP به بسته‌ هایی از جنس دیتا تبدیل شوند، دیجیتال شدن سیگنال صوت باید انجام پذیرد.

دوربین مدار بسته آنالوگ، از سری امکانات امنیتی هستند  که سالهای  زیادی از  ورودشان  به بازار می گذرد و از قدیمی های این صنعت به حساب می آیند. دوربین های مداربسته  آنالوگ، تصاویر را با  یک  ضبط کننده  دیجیتالی  ثبت می کند تا آن  ها  را به  فرمت دیجیتال  دربیاورد .  نحوه  کار این دوربین مدار بسته به  این شکل  است که  با استفاده از  سنسورهای  تصویر CCD تصاویر را برای پردازش به فرم دیجیتالی تبدیل می کند، اما قبل از اینکه  بتواند  ویدئو  را ارسال کند، می بایست آن ها را به حالت انالوگ برگرداند. بنابراین، دوربین مدار بسته analog می تواند مانند ضبط کننده های ویدئو و مانیتور، فیلم را دریافت کند.

با پیشرفت شبکه های کامپیوتری ، دوربین  مداربسته تحت  شبکه نیز به عنوان عضوی از  خانواده ی شبکه های کامپیوتری پا به عرصه گذاشتند. دوربین مداربسته تحت شبکه از قابلیت های نرم افزاری بیشتری نسبت به دوربین های آنالوگ برخوردار بوده و همچنین قابلیت گسترش آن نیز بیشتر می باشد. برای مثال می توان با اتصال یک دوربین شبکه به یک مودم ADSL یا TD-LTE و… که به اینترنت متصل است، از هر جای جهان به دوربین متصل شد و تصویر آن دوربین را دریافت نمود. این در حالیست که چنین قابلیتی برای دوربین های آنالوگ بدون دستگاه DVR یا مبدل، امکان پذیر نیست.

در نظر داشته باشید که میتوان جدا از این کار ها دوربین های تحت شبکه را به دستگاهی به نام NVR متصل کرد تا بتواند تصویر ها گرفته شده از دوربین را ضبط کرد.

توجه : در دوربین های مداربسته قدیمی دوربین ها به دستگاهی به نام DVR متصل میشوند که بتواند تصویر را ضبط کند ولی در دوربین های مداربسته تحت شبکه شما میتوانید دوربین های تحت شبکه را به نسل جدید دستگاه ها متصل کرد که  NVR نامیده میشود.

 

شبکه workgroup از مجموعه ای از رایانه های مستقل و مبتنی بر سیستم عامل ویندوز تشکیل شده که به کمک شبکه به یکدیگر متصل هستند و می توانند پرونده ها، فایل ها، منابع و اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. از workgroup می توان برای طبقه بندی شبکه استفاده کرد. اما ویژگی اصلی آن عدم وجود کنترل متمرکز بر دستگاه های موجود در شبکه است.تفاوت اصلی میان این دو روش، در مدیریت رایانه ها و منابع است. معمولا دستگاه ها در شبکه های معمولا جزئی از workgroup استفاده می کنند و رایانه های موجود در ادارات به کمک domain در شبکه قرار می گیرند.


شبکه domain به منظور مدیریت تعدادی رایانه و کنترل آن‌ها از یک مکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دامین ها که عملکرد Cient-Server دارند، معمولاً از رایانه‌هایی در همان شبکه محلی تشکیل شده‌اند، به این کامپیوترهای مرکزی سرور نیز گفته می‌شود. سرور در واقع نقش کنترل دیگر سیستم‌ها یا کلاینت‌ها را در شبکه دارد. رایانه‌های متصل به یک دامین می‌توانند ارتباط خود را با کنترل کننده دامین خود از طریق VPN یا اتصال اینترنتی ادامه دهند. این امر به مشاغل و مدارس این امکان را می‌دهد تا از راه دور لپ تاپ‌هایی را که در اختیار کارمندان و دانشجویان خود قرار می‌دهند، مدیریت کنند.اکسس پوینت Access Point دستگاهی است که شبکه محلی بیسیم یا همان WLAN – wireless local area network ایجاد می‌ کند. اکسس پوینت به عنوان دستگاه بی سیم در شبکه می‌ تواند دستگاه‌ ها را به LAN وصل کند و وایرلس را در قسمت‌ های بیشتری گسترش دهد.
اکسس پوینت می ‌تواند 60 اتصال همزمان را فراهم کند. با نصب اکسس پوینت در دفتر کار، کارمندان می‌ توانند به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر حرکت کنند آن هم بدون اینکه وقفه‌ ای در اتصال به شبکه ایجاد شود. با حرکت کاربران در ساختمان، دستگاه آنها از یک اکسس پوینت به اکسس پوینت دیگر سوئیچ می‌ کند و این بار هم اتصال قطع نمی ‌شود حتی کاربران متوجه این سوئیچینگ ها نمی‌ شوند