وبلاگ

کارشناسان بایانتورک پاسخگوی سوالات شما هستند

خدمات اکتیو شبکه

اکتیو شبکه چیست؟

اکتیو شبکه (Active) در لغت به معنای فعال بوده و در شبکه به معنای فعال بودن جریان الکتریکی در قطعات مورد نظر می‌باشد. مباحثی مانند پروتکل‌های شبکه، نحوه ارتباط بین دستگاه‌ها در یک شبکه و پیکربندی آن‌ها، همه و همه در بخش active شبکه قرار می‌گیرند. اکتیو شبکه هم مانند پسیو شبکه، شامل تجهیزات و خدمات می‌شود. تجهیزات اکتیو شبکه به آن دسته از ابزارهایی می گویند ‌که قابلیت تولید، تقویت (بازتولید) سیگنال‌های الکترونیکی را داشته و این سیگنال‌ها را از طریق تجهیزات پسیو در یک شبکه جابجا می‌کنند.
تجهیزات اکتیو (active) شبکه کدام اند؟
همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ تجهیزات اکتیو سیگنال الکترونیکی را تولید، باز تولید، هدایت و مسیر یابی می کنند. سیگنال تولید شده توسط تجهیزات اکتیو به وسیله تجهیزات پسیو در شبکه جا به جا می شوند. نبود هریک از تجهیزات در کار کرد درست شبکه اختلال ایجاد کرده و مانع از انتقال داد و تطلاعات خواهد شد.

انواع تجهیزات اکتیو شبکه :

• سرورها
شبکه های ارتباطی نیز مانند انسان دارای قلب هستند که به آن سرور می گویند، اصلی ترین وظیفه سرور خدمت رسانی به کاربر است. آن ها در محیط های بزرگ وظایف مختلفی را به عهده دارند، مانند تامین منابع مورد نیاز کلاینت ها، که بوسیله آن کاربران می توانند به اطلاعاتی که بر روی بانک های اطلاعاتی ذخیره سازی شده است دسترسی پیدا کنند. سرورها در انواع و برند های مختلفی وارد بازار می شوند و از مهم ترین آن ها می توان به سرورهای تیغه ای، ایستاده، ابری و غیره اشاره کرد و از برند های معروف اچ پی و پرولیانت را نام برد.
• هاب شبکه
ساده ترین عضو دنیای شبکه، هاب است که امکان اتصال تجهیزات مختلفت به شبکه را می دهد. هاب ها در نوع پورت ساده و چندگانه دسته بندی می شوند. از بزرگترین ایراد هاب ها هوشمند نبودن آن است، زیرا بیش از حد پهنای باند مصرف کرده و تداخل ایجاد می کند. همچنین از هاب به عنوان تکرار کننده نیز استفاده می شود؛ سیگنال هایی که پس از پیمودن مسافت طولانی در کابل ها ضعیف شده اند را تقویت می کند.
سوِئیچ
یک دستگاه چند پورتی است که عملکرد آن مانند هاب می باشد، با این تفاوت که سوئیچ هوشمند بوده و مشکل مصرف بیش از حد ترافیک و پهنای باند را ندارد. کارایی شبکه را افزایش داده و همچنین امنیت شبکه را بالا می برند و قابلیت دفع حملات سایبری شناخته شده را دارند. نکته ای که در زمان خرید سوئیچ شبکه باید مد نظر داشت، مدیریتی، غیر مدیریتی، هوشمند و نیمه هوشمند بودن آن است. همچنین تعداد پورت ها، فناوری های پشتیبانی شده و لایه قابل استفاده نیز باید مورد توجه شما قرار گیرد.
مودم
مودم وسیله ارتباط شما با مراکز ارائه دهنده اینترنت است، مودم ها سیگنال های دیجیتال را از طریق خطوط تلفن انتقال می دهند. سیگنال های دیجیتال توسط مودم به آنالوگ با فرکانس های مختلف تبدیل شده و پس از آن به مودم مقصد انتقال پیدا می کند.
روتر
اگر قصد اتصال دو شبکه محلی به یک دیگر را دارید باید از روتر استفاده کنید، به وسیله مودم روتر برقراری ارتباط بین دو یا چند سامانه و از طریق کابل ها و شبکه وای فای، امکان پذیر است. در اصل در جایی که بیش از یک شبکه وجود دارد از روتر ها استفاده می شود.
• اکسس پوینت
به طور کلی در شبکه های کابلی برای برقراری ارتباط با شبکه به سوئیچ نیاز داریم، ولی در شبکه های وایرلس توسط اکسس پوینت یا همان نقطه دسترسی ارتباط شبکه برقرار می شود. در اصل کار سوئیچ و اکسس پوینت شبیه به یک دیگر است، با این تفاوت که سوئیچ در شبکه های کابلی استفاده می شود. اکسس پوینت می تواند شامل اتصالات سیمی و یا بی سیم باشد و به طور معمول در دستگاه های بی سیم به کار برده می شود.
فایروال
نقش اساسی فایروال یا همان دیوار آتش نظارت بر بسته های ورودی و خروجی شبکه است. این اقدام با بررسی بسته ها مانع از اتصال برنامه ها بدون اطلاع کاربر به اینترنت و پردازش اطلاعات شده و مانند صد دفاعی در برابر هکرها عمل کرده تا به راحتی نتوانند اطلاعات شما را سرقت کنند. همچنین فایروال نقش پیش گیرانه ای در برابر حملات سایبری دارد، اکثر کاربران تصور می کنند که دیوار آتش به شکل نرم افزاری است، این تصویر اشتباه است، فایروال علاوه بر نرم افزاری به شکل سخت افزاری نیز موجود است که از نمونه آن می توان به روترها اشاره کرد، تقریبا اکثر کاربران از فایروال روتر استفاده می کنند که مانع از حملات سیلابی و بدافزاری می شود.
• کارت شبکه
بی شک بدون کارت شبکه هیچ دستگاهی قادر به متصل شدن به اینترنت نبود، تمامی تجهیزات برای برقراری ارتباط با شبکه و یا اینترنت به کارت شبکه احتیاج دارند. هر کارت شبکه یک مک¬آدرس به خصوص را دارا می باشد که با استفاده از آن در شبکه شناسنایی شده و می تواند با سایر دستکاه ها ارتباط برقرار کند. کارت شبکه می تواند از پروتکل و استناندارد های مختلفی پشتیبانی کند و در سرعت های متفاوتی موجود است.
• ریپیترها (repeater)
• پرینت سرور
اگر کاربران بخواهند از چاپگری به صورت اشتراکی و بدون نیاز به کامپیوتر استفاده کنند، از طریق پرینت سرور این کار را انجام می دهند. در این روش با اتصال چاپگر به پرینت سرور و سپس اتصال پرینت سرور با استفاده از کابل به سوئیچ شبکه، آی پی اختصاصی ایجاد شده در شبکه شناسنایی می شود و بعد از آن درخواست های چاپ کاربران مستقیما برای پرینتر ارسال خواهد شد.

خدمات اکتیو شبکه در شیراز شامل چه مواردی می‌شود؟

• تنظیم و پیکربندی تجهیزات اکتیو شبکه مانند روتر، سوئیچ، مودم و اکسس پوینت
• نصب سیستم عامل‌های کلاینت و سرور مانند Windows Server
• نصب و راه اندازی نرم افزارهای تحت شبکه همچون آنتی ویروس‌ها، SQL Server و فایروال‌ها
• مدیریت پهنای باند/سرعت
• مدیریت حجم دانلود
• راه اندازی سرویس‌های voip و سانترال
• پیکربندی و تنظیمات یوزرها

تعرفه خدمات اکتیو شبکه در شیراز

برای دریافت تعرفه خدمات اکتیو شبکه میتوانید با شماره های ما در شرکت بایانتورک تماس حاصل فرمایید.